Dinamocu Çıkma Yedek Parça - Sedat ERTÜRK
0532 611 53 68 & dinamocu@hotmail.com
IMG-LOGO

Şarj Dinamosu

Marş Motoru

Şarj Dinamosu nedir? Ne işe yarar? Şarj dinamosu arızaları nelerdir?Şarj Dinamosunun Diğer adı Alternatördür. Motor çalıştığı müddetçe mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren aksamdır.Şarj dinamosu motor çalıştığı zaman devreye girer.


Şarj Dinamosu Ne işe yarar?

Alternatör, motor devrine bağlı olarak elektrik akımı üretir. Aküyü şarj eder, doldurur. şarj dinamosunun görevi aracın elektrik ihtiyacını karşılamaktır.Şarj dinamosu Nasıl Çalışır?

Kontak anahtarı açıldığında sürücü mahallinde bulunan yağ ve şarj göstergesi lambaları yanar. Marşa basılıp motor çalıştığında, yağlama ve akü lambaları söner. Şarj dinamosunun ürettiği elektrik, motor devri ile değişir. Şarj göstergesi sistemin çalışıp çalışmadığını sürücüye bildirir.Alternatör, krank kasnağından vantilatör kayışı vasıtası ile hareket alır. Vantilatör kayışı koparsa şarj lambası yanar. Bu yüzden akü şarj lambası yandığında motor stop edilmelidir.

Şarj Dinamosu bozulursa ne olur ?

Şarj dinamosu arızası, yeterli elektrik üretememesine, akünün zayıflamasına veya tamamen boşalmasına sebep olur. Şarj dinamosunda sık rastlanan arızalar şunlardır:


2- Şarj dinamosundan ses gelmesi: Şarj dinamosundan gelen ses ,bilyaların bozulduğuna işaret olabilir. Özellikle gaza basınca artan uğultu sesi geliyorsa şarj dinamosu arızasına işaret ediyor olabilir. Bu duruma çözüm bulunmazsa şarj dinamosunun içindeki rulmanların dağılması sonucunda şarj dinamosu kilitlenebilir. Şarj dinamosunun kilitlenmesi sonucunda v kayışı dönmemeye başlayacaktır. Bu durum, motordan alınan hızın iletiminde problem çıkaracağı için v kayışı kopabilir. V kayışının kopması ile de su devirdaim pompası çalışmayacak ve motorun içerisinde su sirkülasyonu olmayacaktır. Bunun sonucunda da aracınız hararet yapacaktır.

3- Konjektör arızası: Konjektör bozulursa, Sisteme fazla gerilim gider ve arabanın lambaları sık sık patlar.

4- Diyot arızası: Bu durumda Diyotlar alternatif akımı doğru akıma çeviremez.

5- Alternatör kayışının kopması ya da gevşemesi:
Alternatör kayışı koparsa şu gibi durumlarla karşılabilir :
1- Alternatör kayışları genellikle su pompalarına da hareket verdiği için yola devam edilmesi halinde motor harareti yükselir.
2- Alternatör kayışı hidrolik direksiyon pompasına da hareket veriyorsa direksiyon sertleşir.
Vantilatör kayışının gerginliği ne kadar olmalıdır? diye soranlar için belirtmeliyiz ki vantilatör kayışı 1-1.5 cm esnemelidir. Vantilatör kayışı sıkı olursa bilyaların ve yatakların bozulmasına, vantilatör kayışı gevşek olursa yeterli seviyede voltaj üretememesine neden olur.

Şarj dinamosu arızası nasıl anlaşılır?

Motor çalışırken ayağımı gaz pedalından çektiğim zaman far ışıkları azalıyorsa akü zayıflamış olabilir.Şarj dinamosu yeterli elektrik üretemiyor olabilir. Vantilatör kayışı gevşek olabilir.
Yukarıdaki ikaz ışığını görüyorsanız bu da şarj dinamosu arızasına işaret olabilir.
Bu ışık alternatörün çıkış voltajını gösteren bilgisayar sistemiyle bağlantılıdır. Eğer alternatörün çıkışı belirlenen limitlerin dışında aşağı veya yukarı çıkıyorsa ışık yanmaktadır. Voltaj limitler içerisindeyse ışık yanmayacaktır.


Şarj dinamosuyla ilgili bu sorunun ilk aşamalarında ışık arada bir yanıp yanıp sönebilir veya sadece araçtaki aksesuarları çalıştırdığınızda yanabilir. Örneğin sileceklerinizi çalıştırıyorsunuz ve uyarı ışığının yandığını görüyorsunuz. Silecekleri kapattığınızda ışığın söndüğünü farkediyorsunuz.
Sönük veya çok parlak far ve gösterge ışıkları: Aracınızın farları olması gerekenden zayıf yanıyorsa ya da olması gerekenden parlak yanıyorsa bu durum şarj dinamosunun sağlıklı çalışmadığına işarettir.


Bütün bu durumlar alternatör arızası belirtisi olabileceği gibi , Hız ve devir göstergelerinin sebepsizce durması, elektrikli camların inip kalkarken yavaşlaması gibi durumlar da yaşanabilir.


Son zamanlarda üretilen araçlarda, alternatör problemi olduğunda elektriğin nerelere ilk olarak gönderileceğini belirleyen bir program vardır. Bu program güvenliğinizi öncelik alarak çalışır. Örneğin olarak, farların sönükleşmesi ve devre dışı kalmasından önce ısıtmalı koltuklar kapatılacak veya radyo devre dışı kalacaktır.


Not: Bazı durumlarda sisteme yeterli güç gelmemesinin sebebi şarj dinamosundan kaynaklanan bir arıza olmayabilir. Sorun aküde olabilir.