Dinamocu Çıkma Yedek Parça - Sedat ERTÜRK
0532 611 53 68 & dinamocu@hotmail.com
IMG-LOGO

Marş Dinamosu

Marş Motoru

Marş dinamosu arızası nasıl anlaşılır ?

Motorun önemli parçalarından birisi marş dinamosudur. Aküden aldığı enerji ile motorun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sürekli hale getirmeye yarar. Ayrıca ateşleme sisteminin aktif bir şekilde çalışması görevini de üstlenir. Gri, yuvarlak bir parça olarak düşünebilirsiniz.

Birçok parçadan oluşsa da önemli noktası alternatör’ün olduğu yerdir. Eğer bu parça bozulur ya da arızalanırsa araçta çeşitli sorunlar baş göstermeye başlar. Amatör bir kullanıcı bunların nereden olduğu anlayamadığı için genelde daha büyük bir arıza çıktığını düşüncesine kapılabilir. Şimdi marş dinamosu üzerinde ki arızanın nasıl anlaşılacağını sizlere açıklamaya çalışacağız.

Marş dinamosu arıza belirtileri

Aracın elektriğinin üretilmesi için gerekli bir parça olduğu için ilk belirtilerini araç göstergelerinde ki ışıklarda göstermeye başlayacaktır. Gece bir anda ışıklarınız güçsüz bir hale gelmesi ya da gösterge de ki ışıkların soluklaşmasının nedeni marş dinamosunda yaşanan bir arızadır diyebiliriz.


Marş dinamosunda sorun olduğuna kesin karar vermeden önce ilk olarak akü bağlantıları kontrol edilmelidir. Çünkü ilk elektrik gücü buradan sağlanmaktadır. Dinamo ise buradan almış olduğu mekanik enerjiyi indüksiyon yardımı ile elektrik enerjisine çevirir.


Eğer burası arızalanırsa aracınız zor çalışabilir ya da hiç çalışamaz. Belirtileri arasında gösterge ekranında bulunan akü ışığının sürekli olarak yanmasını da sayabiliriz. Eğer akü ışığınız araç çalıştıktan sonra da yanmaya devam ediyorsa burada ki sorun yüzünde olabilir.


Eğer aracınızdan ağlamaya benzer bir ses ya da hırıltı geliyorsa gene marş dinamosu arızası yüzünden olabilir. Ayrıca araçtan farklı bir kokuda dışarı yayılabilir. Yukarıda söylemiş olduğumuz gibi akünün bitmesi ya da kablolarının çıkması yüzünden de dinamo görevini yerine getiremeyebilir. İlk bakmanız gereken nokta ise marş dinamosu kablolarının kopmuş ya da gevşemiş olabileceği noktalardır.